Úterý 06. únor 2024 10:40
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Webinář Fair value gap – David Šimek
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Bitcoin analýza

Napsal:   Sekce: Trading analýza

Týmto článkom by som chcel poukázať na niektoré indikátory, ktoré začínajú signalizovať potenciálnu korekciu na Bitcoine. Moje predpoklady čisto vychádzajú len z udalostí, ktoré sa stali v minulosti. Bitcoin na to vždy reagoval rovnakým scenárom a pravé preto predpokladám, že by tomu mohlo byť tak aj teraz.


Časové rámce k mid-topom, neboli dlhšie ako 6 dní po prekročení červenej línie hodnoty 2 LTH-MVRV a momentálne sme už mesiac mimo, viď graf.

MVRV je jednoducho pomer porovnávajúci tieto dve hodnoty, t. j. MVRV = Trhová kapitalizácia / Realizovaná kapitalizácia. Je užitočný na získanie prehľadu o tom, kedy je cena obchodovaná na burze nižšia ako “reálna hodnota”, a je tiež celkom užitočný na odhaľovanie vrcholov a dna trhu.

Realizovaná kapitalizácia je alternatívny prístup k trhovej kapitalizácií ako meradlu ocenenia siete. Namiesto použitia poslednej obchodovanej ceny a vynásobenia mincami v obehu, ako je to vidieť pri trhovej kapitalizácií, Realizovaná kapitalizácia približuje hodnotu zaplatenú za všetky existujúce mince sčítaním trhovej hodnoty mincí v čase ich posledného pohybu na blockchaine.

Obrázok 1 - LTH-MVRV

Niektorí ľudia hovoria, že 30+% korekcia je smiešna, ale je to úplne pravdepodobné na základe toho, ako veľmi cena vzrástla bez skutočného pullbacku.

Podobný indikátor predchádzajúcemu nám ale ukazuje niečo iné. Síce sa blížime do oblasti mid-topu z ktorej sa očakáva korekcia, tak do tejto oblasti sme sa ešte nedostali. 48k je veľmi populárny cieľ ako 0.618 retrace cyklu a možno má Bitcoin stále dosť paliva na jeho dosiahnutie.

Obrázok 2 - MVRV-Z

MVRV-Z je definované ako pomer medzi rozdielom trhovej kapitalizácie a realizovanej kapitalizácie a štandardnou odchýlkou (trhovej kapitalizácie).

Na nasledujúcom grafe štruktúra údajov vyzerá rovnako ako v príklade z roku 2019 s dvojitým vrcholom v červenej oblasti.

Obrázok 3 – DMI (Directional Movement Index)

Diagonálne zelené zóny predstavujú podporu pre každý cyklus sprevádzané strachom na trhoch. Naopak červená zóna predstavuje vysokú chamtivosť a eufóriu.

Korekcia o 30% zo zóny prehriatia DMI nás privádza k cenám okolo 30 tis. A to je percentuálne oveľa menej ako v predchádzajúcich príkladoch. Myslím si však, že prepad bude oveľa menší ako 50% a nebude trvať ani zďaleka tak dlho ako vtedy.

Modrý indikátor použitý na grafe predstavuje +DI (Positive Directional Movement). Pre jeho výpočet pozri tu.

Podľa týchto grafov sa dá predpokladať, že Bitcoin nie je pripravený na nové ATH v blízkej budúcnosti. To príde až po prekročení týchto kritických zón.

Obrázok 4 – CCI (Commodity Channel Index)

To isté platí aj zónu CCI. Namiesto toho sa v nej vytvoril vrchol, rovnako ako sme to videli na 4 ďalších príkladoch pred takmer 30 % poklesom. Ten sa vytvoril pri 45k v decembri 2023, aj keď cena išla mierne vyššie.

Čitateľ vzorca CCI je rozdiel medzi typickou cenou a jej jednoduchým kĺzavým priemerom za N období. V menovateli je priemerná odchýlka vynásobená 1.5%, ktorá sa používa na škálovanie CCI.

CCI meria, ako veľmi sa typická cena odchýlila od svojho priemeru za určité obdobie. Faktor škálovania 1.5% zabezpečuje, že približne 70% až 80% hodnôt CCI sa bude pohybovať medzi -100 a +100, čo obchodníkom uľahčuje identifikáciu prekúpených a prepredaných podmienok.

Podrobný pohľad na Bitcoinové halving cykly ukazuje, ako veľmi sú si podobné.

Obrázok 5 - Pred-halvingové cykly

Cykly 1 a 3 silne rástli na začiatku v novembri, zatiaľ čo tento cyklus a cyklus 2 začali v septembri. Podobne ako cyklus 2, aj Bitcoin podľa môjho názoru dosiahol vrchol v decembri.

Za zmienku stoja aj tieto grafy zobrazujúce počty dní od poklesu ceny o dané percento. Referenčný bod, voči ktorému sa meria percento poklesu, je na grafe zobrazený žltými bodkami. Tento referenčný bod je určený najvyššou cenou od posledného percentuálneho poklesu o zadanú výšku poklesu.

Obrázok 6 - Počet dní od 30% poklesu

Obrázok 7 - Počet dní od 50% poklesu

Obrázok 8 - Počet dní od 60% poklesu

Tieto, ale aj mnoho ďalších grafov môžete nájsť tu.

Aký je momentálne sentiment?


Prevláda chamtivosť?

V prvom rade ma začína znepokojovať, ako ľudia v mojom okolí sú presvedčení, že Bitcoin už dole nepôjde a preto teraz bezhlavo naskakujú do trhu.

Nadchádzajúce udalosti typu spot Bitcoin ETF, halving, znižovanie úrokových sadzieb a mnoho ďalších ovplyvňuje retail do značnej miery v presvedčení, že celé krypto pôjde len hore a ten kto teraz nenakupuje je blázon.

Ľudia, čo sa nikdy predtým nezaujímali o kryptomeny mi teraz volajú, že ako si majú kúpiť Bitcoin, pretože niekde videli ako rastie. Ďalší sa tešia z toho, že za pár dní sme na 50k — úprimne, z tejto chamtivosti mi behá mráz po chrbte.

Na druhú stranu, aby ste ma nepochopili zle, ja sa nesnažím nikoho presvedčiť v tom, že v najbližších dňoch nevytvoríme nové high a všetci by ste mali shortovať, práve naopak.

Pár dní dozadu začali ľudia otvárať longy kvôli blížiacemu sa schváleniu spot Bitcoin ETF. To malo za následok, že títo špekulanti boli vytlačený z trhu a Bitcoin sa prepadol o 10%.

Momentálne sa deje to isté, akurát naopak. Traderi začínajú otvárať shortové pozície kvôli predpokladu, že schválenie ETFka spôsobí tzv. sell-the-news event.

Obrázok 9 - Liquidation Heatmap

Nečudoval by som sa, ak by si trh po možnom schválení ETFka prišiel pre túto likviditu, ktorá by nás mohla kľudne dostať na nové high. Shorty by boli následne taktiež zlikvidované a to by nám mohlo konečne zaručiť zdravú korekciu na Bitcoine po týchto gigantických rastoch.

Inak povedané, takéto pohyby smerom nahor nie sú prijateľné bez bežných korekcií, ktoré nám vytvárajú udržateľnejší rast.

Na záver chcem len zdôrazniť, že všetko čo tu bolo dnes spomenuté, sú len moje názory, ako vidím momentálne Bitcoin. Priložené dáta slúžia výhradne len na odôvodnenie mojich predpokladov, ktoré som ja sám pochytil od iných analytikov.

Osobne sa len delím s tým, čo mne dáva zmysel a snažím sa len odhadnúť nasledujúci krátkodobí vývoj ceny na Bitcoine, pre rozumnejšie investičné rozhodnutia.

Jakub Matis

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bitcoin a Binace Coin: Bitcoin přidal na růstu již téměř 1 500 USD, atakuje hodnoty 12 000 USD
  Jaká je momentální situace na Bitcoine a Binance Coinu? V dnešní analýze se podíváme na spanilí růst Bitcoinu z 10 500 k 12 000 USD a vlnkování na Binance Coinu.
 • Bitcoin a Ethereum – Kdy bude nový bull run?
  Jak to vypadá u dvou největších kryptoměn na trhu? Známe hodnoty, pod kterými se odrazíme do nového býčího trhu? Prostor na propad stále existuje. Jaké jsou nejnižší hodnoty?
 • Bitcoin a Ethereum: Týdenní bull run šílenství!
  Bitcoin a Ethereum, dvě největší kryptoměny, se během posledního týdne výrazně pohnuly. Jak to vypadá na grafech? Podíváme se spolu na nejbližší kritické hodnoty podpory a odporu.
 • BITCOIN a EUR/USD - kdy dno?
  Vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie na CRYPTO trhy! Dnešní článek se bude věnovat tomu, kde můžeme očekávat dno u BITCOINU, velkých altů a EUR/USD.
 • BITCOIN a EUR/USD - kdy dno? (část 2.)
  Ahojte tradeři a vítejte u pokračování ságy věnované hledání dna u BTC a EUR/USD!
 • Bitcoin ako alternatíva
  Nie je to tak dávno, čo analytici JP Morgan varovali, že cena bitcoinu sa už nikdy nemusí vrátiť na hodnotu 40 000 USD a máme tu nové historické maximum vyššie o zhruba 20%. Čo okrem Tesly a Elona Muska stojí za týmto nárastom a prečo to môže pokračovať?
 • Bitcoin ako investícia? Bude za 100 000 EUR?
  Kryptomeny sa za posledný rok stali neskutočne atraktívnou témou, o ktorej počúvame zo všetkých strán. Vynára sa veľa odborníkov-neodborníkov, ktorí sa vyjadrujú k bitcoinu, ethereu, litecoinu, dashu a iným. Ja odborník nie som (kto je?), no pohybujem sa medzi ľuďmi, ktorí krypto riešia na dennej báze. Sám do nich mám zainvestované. Všetci sa ale pýtame, ako to pôjde ďalej?
 • Bitcoin ako ochrana pred finančnou represiou alebo prečo sú CBDC obrovské riziko
  Článok na túto tému som mal v hlave už dlhší čas. Stále pribúdajú nové informácie o digitálnych menách centrálnych bánk, ktoré môžu pôsobiť znepokojivo. Okolo Bitcoinu sa toho udialo tiež veľmi veľa, dosiahol historické maximum a následne výrazne poklesol ale oproti minulému roku je stále veľmi vysoko a spolu s tým ako rastie jeho adopcia vo svete, graduje aj boj proti nemu. Môže nás Bitcoin ochrániť pred finančnou represiou?
 • Bitcoin ako peniaze 21. storočia
  Čo sa zmenilo na postavení bitcoinu a ako vyzerajú jeho šance na udomácnenie sa? Pozrime sa na začiatky bitcoinovej ekonomiky, zopár aktuálnych štatistík, svetlé body, progres a niektoré riziká.
 • Bitcoin ako rezerva
  Posledné týždne začal bitcoin znova zaujímavo rásť a pútať pozornosť. Pozrime sa bližšie na niektoré pádne dôvody prečo a tiež na to prečo sa niekedy hovorí o bitcoine ako o zlate 21. storočia a má výhody oproti oproti inštrumentom, cez ktoré sa zvykne zlato obchodovať.
 • Bitcoin - bublina
  Poslední dobou se na novinových titulcích velice často začalo objevovat slovo Bitcoin. Zájemci o burzu vědí, že Bitcoin tu je déle než několik posledních měsíců. Jedná se o bublinu?
 • Bitcoin Cash má problémy s růstem
  Bitcoin Cash přestal klesat (pátek, 18. května) a momentální cena je přibližně 1 205,10 $. Nedávno se mu nepodařilo dosáhnout hodnoty 1 350 $ a oproti americkému dolaru, jak je zjevné z časového rámce D1, začal klesat. BCH se taktéž propadl pod trendovou linii na ceně 1 250 $, která představuje pomyslnou dělící čáru mezi prodávajícími a kupujícími. V současné chvíli má za sebou měna již výraznou korekci, ale při snaze růst a proražení úrovní 1 240 $ a 1 250 $ může stále čelit problémům.
 • Bitcoin CME GAP je zaplnený – Môžeme ísť dole?
  Ahojte traderi. Dnes sa pozrieme na Bitcoin z rôznych pohľadov. Ako prvý pohľad si pozrieme CME futures burzu.
 • Bitcoin devadesátky: Důvody, proč bitcoin není jako v roce 2017
  Všichni známe nekonečný proud dobrých zpráv, které se na nás hrnou ze všech stran. I ty nejvíce bizarní indikátory mají ukazovat na to, že bitcoin dříve či později zopakuje svůj legendární běh z roku 2017. Jako by všichni zapomněli, že trh s kryptoměnami za několik posledních let značně vyspěl. Bitcoinové divoké devadesátky již skončily a my se musíme naučit žít v nové éře, kde se kryptoměny nepoužívají jen na nákup drog.
 • Bitcoin, dominancia a altcoinová kapitalizácia
  Dnes sa opäť po dlhšom čase pozrieme na základné grafy na kryptomenách. Bitcoin, dominancia a altcoinová kapitalizácia.
 • Bitcoin, dominancia BTC, kapitalizácia altcoinov a zlato
  Ahojte traderi. Bitcoin sa nakoniec rozhodol počúvnuť technickú analýzu a nepodľahnúť FOMO, za čo som veľmi rád. Technická analýza hovorila jasný short. Momentálne trackujem na 4H ABC korekciu a teda korekciu celého rastu. A vlna by mohla ísť niekde na hranicu 8300 - 8400 USD. Po nej však príde menší rast a potom znova finálny pokles. Keďže sa korekcia len začala, tak je veľmi ťažké určiť finálny target. Presný target budeme vedieť určiť až keď budeme mať bod A a B. Teraz by som však použil fibonacci retracement a ako najpravdepodobnejší target mi príde zóna medzi 7596 - 7896 USD.
 • Bitcoin dosiahol väčší výnos ako takmer všetky akcie z indexu S&P 500 v roku 2023
  Obavy o bezpečnosť bankových inštitúcií vzrástli od nedávneho zlyhania niekoľkých veľkých bánk, ako sú Silicon Valley Bank, Silvergate a ďalšie.
 • Bitcoin ešte nie je bullish. Čo sa stalo na zlate a striebre?
  Bitcoin - Denný graf je za mňa jasný. Priznám sa, že v momentálnej situácii sa skôr prikláňam k poklesu a teda červenému scenáru. Veľa ľudí sa spolieha na halving a že musíme rped halvingom rásť, ale popravde graf nemusí nič.
 • Bitcoin ETF a ty další...
  Nedávno jsme četli blog jednoho tradera zde na fxstreet, který se zamýšlel v roce 2011, jestli a proč nakoupit bitcoiny na ceně $2 po obrovském pádu z úrovně $31. Nyní se po listopadovém výprodeji nacházíme v podobné situaci, Bitcoin ztratil téměř 85% z prosincových maxim a vytvořil dočasné low na $3200 a nevypadá to, že by medvědi řekli poslední slovo.
 • Bitcoin halving je za nami – čas na...
  Ahojte traderi. Halving Bitcoinu je teda oficiálne za nami. S našou komunitou sme si dali aj slávnostné odpočítavanie na Youtube streame. Túto udalosť teda môžeme hodiť za hlavu a s ňou aj všetky špekulácie.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank