Úterý 06. únor 2024 10:39
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Webinář Fair value gap – David Šimek
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)

Makroekonomické faktory (1. díl)

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

V tomto článku si jednoduše vysvětlíme první makroekonomický faktor, a to hrubý domácí produkt (HDP). Dozvíte se, jaké základní formy HDP se používají a také jaké faktory jej ovlivňují. Nakonec si ukážeme růst HDP v porovnání s akciovým indexem a globální HDP pro rok 2023.


Představili jsme "Tři pilíře FA (fundamentální analýzy)": makroekonomické faktory, geopolitické události a výhled do budoucna. A protože si každý tento článek poctivě prostudoval, můžeme přejít k dnešnímu tématu.

V následujících článcích přejdeme k prvnímu z těchto hlavních pilířů, kterým jsou Makroekonomické faktory. Tento pilíř má zásadní význam pro vytvoření komplexního obrazu o ekonomickém zdraví a směřování dané země. Právě makroekonomické faktory nám poskytují základní rámec pro hodnocení vývoje trhů a investičních příležitostí.

V následujících odstavcích se do tohoto pilíře ponoříme hlouběji, analyzujeme jeho první složku a ukážeme si, jak tento faktor funguje v praxi. Tím se nám otevřou dveře do světa makroekonomických faktorů, které tvoří jednu z klíčových částí fundamentální analýzy a pomáhají nám provádět solidní informované investice.

Hrubý domácí produkt

Hrubý domácí produkt (HDP) je jedním z nejdůležitějších ukazatelů makroekonomické analýzy a ústředním prvkem hodnocení ekonomické výkonnosti země. Jedná se o ukazatel, který měří celkovou hodnotu veškerého zboží a služeb, které jsou v dané zemi vyrobeny za určité časové období.

HDP je výsledkem složitého procesu, který zahrnuje měření produkce různých odvětví ekonomiky. Tato hodnota zahrnuje spotřebu domácností, investice, vládní výdaje a čistý vývoz (rozdíl mezi vývozem a dovozem zboží a služeb). Je to v podstatě součet všech ekonomických transakcí v dané zemi.

HDP lze měřit v několika formách:

1. HDP v tržní ceně (GDP mp): Tento ukazatel zohledňuje konečné ceny výrobků a služeb prodávaných spotřebitelům.

2. HDP v nákladech výrobních faktorů (GDP fc): Tento ukazatel nezohledňuje daně a dotace, a poskytuje tak pohled na skutečnou hodnotu produkce bez vládních zásahů.

HDP se obvykle vykazuje čtvrtletně nebo ročně. Každá země má vlastní způsob měření a vykazování HDP, ale obecně se jedná o základní údaje o produkci, zaměstnanosti a spotřebě. Údaje zahrnují informace z různých odvětví, jako je průmysl, služby a zemědělství.

HDP je důležitým ukazatelem pro investiční analytiky, protože poskytuje základní rámec pro hodnocení hospodářského růstu nebo poklesu v daném státě. Vysoký HDP může znamenat silnou ekonomiku a příležitosti pro investice, zatímco nízký HDP může signalizovat problémy v ekonomice a potenciální rizika pro investory.

HDP mohou ovlivnit různé faktory, včetně:

 • Spotřeba: Změny ve spotřebě domácností mohou mít přímý dopad na HDP. Vysoká spotřeba indikuje rostoucí poptávku po zboží a službách.
 • Investice: Výdaje na kapitálové investice a inovace mohou podpořit hospodářský růst a zvýšit HDP.
 • Vládní výdaje: Rozhodnutí vlády o výdajích na projekty a programy mohou ovlivnit hospodářskou aktivitu a HDP.
 • Export a import: Úroveň zahraničního obchodu může mít významný vliv na HDP. Vysoký vývoz zvyšuje HDP, zatímco vysoký dovoz jej snižuje.
 • Míra nezaměstnanosti: Vysoká míra nezaměstnanosti může znamenat nižší spotřebu, a tím i nižší HDP.

HDP je klíčovým ukazatelem, který pomáhá investorům a analytikům lépe porozumět ekonomice země a jejímu vývoji. Jeho analýza umožňuje lépe předpovídat, jak se mohou trhy vyvíjet a jak mohou různé ekonomické faktory ovlivnit investiční rozhodnutí.

Tento graf se zabývá rozptylem při pohledu na samotný trh ve srovnání s dlouhodobým hospodářským růstem. Index S&P 500 (jeden z nejznámějších akciových indexů na světě) a HDP byly pro účely srovnání škálovány na 100 a zobrazené v logaritmické stupnici.

                                                 Obrázek 1 - HDP ve srovnání s růstem indexu S&P 500

Zobrazený trend hospodářského růstu (pouze do roku 2019) je výrazně pod dlouhodobým exponenciálním trendem, ale v roce 2019 vykazuje index S&P 500 nejvýraznější odchylku od tohoto růstu v historii. (Je třeba poznamenat, že ačkoli tyto odchylky od hospodářského růstu mohou trvat dlouho, vždy nakonec dojde k návratu k průměru).

Každopádně v březnu 2020 index S&P 500 výrazně poklesl a s ním i HDP. Po této události však index S&P 500 ještě počátkem roku 2022 dosáhl nového maxima, od té doby téměř 10 měsíců klesal, a svůj klesající trend přerušil až v polovině října. Během této doby však HDP nepřetržitě rostl a roste dodnes. Mezitím, co index S&P 500 začal opět růst, se mu stále nepodařilo vrátit se na úroveň svého nejvyššího vrcholu.

"Jsou dobré a špatné ekonomické časy. A v rámci nich existují trhy, které jsou nadhodnocené a podhodnocené. Pokud nevíte, jak se v těchto situacích orientovat, nebude se vám dařit. Myslím, že je obrovskou chybou nevědět, jak funguje ekonomický stroj." (Ray Dalio)

Globální HDP pro rok 2023

Současný globální HDP, celková hodnota veškerého zboží a služeb vyrobených na světové úrovni, je ukazatelem celkové ekonomické aktivity a výkonnosti všech zemí dohromady. Globální HDP je důležitým ukazatelem, který nám umožňuje poznat celkový ekonomický stav světa a sledovat jeho vývoj.

Zahrnuje ekonomickou výkonnost všech zemí a seskupuje je do jednoho ukazatele, který se měří v dolarech nebo jiné celosvětově uznávané měně. Tímto způsobem je možné porovnávat ekonomickou výkonnost zemí na celosvětové úrovni a sledovat, jak se mění v čase.

"HDP sice měří celkovou produkci ekonomiky, ale neříká nic o tom, jak je tato produkce rozdělena mezi občany." (Paul Samuelson)

Toto tvrzení poukazuje na to, že HDP neukazuje, jak se příjmy a bohatství rozděleno mezi různé skupiny obyvatelstva, což může mít velký vliv na to, jak na sociální spravedlnost a ekonomickou nerovnost.

Obrázek 2 - Globální HDP pro rok 2023

Sledování aktuálního světového HDP poskytuje cenný přehled o stavu světové ekonomiky a jejím směřování. Pomáhá ekonomům, analytikům a tvůrcům politik lépe porozumět globálním ekonomickým trendům a připravit se na rizika a příležitosti, které mohou ovlivnit globální ekonomickou situaci.

Závěr

V dnešním článku jsme se podrobněji podívali na hrubý domácí produkt (HDP), jeden z nejdůležitějších ukazatelů makroekonomické analýzy. HDP slouží jako měřítko celkové hodnoty veškerého zboží a služeb vyrobených v dané zemi za určité období. Jeho analýza nám pomáhá hodnotit ekonomickou výkonnost země a předpovídat vývoj na trzích. V článku jsme se dozvěděli, že existují různé formy měření HDP a také různé faktory, které jej ovlivňují, včetně spotřeby, investic, vládních výdajů a obchodu se zahraničím.

Podívali jsme se také na odchylku mezi indexem S&P 500 a HDP a všimli jsme si, že tyto dva ukazatele mohou mít v průběhu času odlišný průběh. Nakonec jsme se podívali na aktuální globální HDP pro rok 2022, který nám poskytuje důležitý pohled na stav světové ekonomiky a její vývoj.

Analýza HDP je základním nástrojem pro investiční analytiky a ekonomy, kteří se snaží pochopit hospodářskou situaci dané země a předpovědět její budoucí vývoj. Díky těmto znalostem mohou investoři lépe přizpůsobovat své investiční strategie a rizika na základě měnících se ekonomických trendů.

Jakub Matis

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Lze ziskově obchodovat sezónní cykly pomocí AOS?
  Po dokončení práce na workflow, o kterém jsem psal minule v příspěvku „Je průměrný roční zisk 18% hodně nebo málo?“, jsem přemýšlel nad tím, jak analyzovat trhy nějakým novým způsobem, protože dosud jsem testoval obchodní myšlenky pomocí vytěžování dat. Vzpomněl jsem si na sezónní obchodování neboli obchodování pomocí sezónních cyklů. Výsledek bádání mě natolik překvapil, že jsem se rozhodl se o něj podělit.
 • Lze změnit to, že za chyby jednotlivců platí celá společnost? Aneb, jak potrestat Českou národní banku?
  V uplynulém týdnu jsem dočetl knihu How Markets Fail. Kniha mi dodala několik nových poznatků a zamyšlení. Jedno z těch zamyšlení mě po dlouhé době inspirovalo napsat něco veřejně.
 • MACD - obchodování trendové strategie
  Tato metoda obchodování využívající klouzavé průměry funguje dobře se silnými pohyby na trhu. Určitě jste už slyšeli, že obchodování s trendem obvykle přináší skvělé výsledky. A pokud k trendu přidáte oscilátor, získáte úplnou obchodní strategii.
 • Maďarsko příštím Řeckem?
  Výroky maďarských činitelů poslaly EUR k jihu a HUF ke dnu
 • Má intradenní obchodování v roce 2019 ještě cenu?
  Doba se mění a my se s vámi podělíme o důležité aspekty, které byste měli zvážit, když se chcete stát intradenním obchodníkem v roce 2019.
 • Mají negativní úrokové sazby nějaká negativa?
  Uvolněná měnová politika, k níž přistoupily centrální banky, aby povzbudily inflaci a dosáhly svého jediného cíle v podobě pozvolně rostoucí cenové hladiny (2procentní inflace), začíná přinášet více škody než užitku.
 • Mají středoevropské měny potenciál?
  Česká koruna během podzimu oslabila až k 26 korunám za euro i přes prudké zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Jak se s negativním sentimentem a odlivem kapitálu ze střední Evropy vypořádaly polský zlotý a maďarský forint, když obě místní centrální banky drží své úrokové sazby na historickém minimu již přes 2 roky?
 • Mají už být akcioví býci nervózní?
  Americký akciový index S&P 500 v týdnu kolísal, zejména kvůli čtvrteční hluboké ztrátě pak celkově odepsal 2,45 % a oslabil podruhé za sebou. Investoři sledují zejména růst výnosů dlouhodobých dluhopisů, který bere vítr z plachet dosavadním tahounům akciového trhu.
 • Makrodata přehledně aneb co číhá v kalendáři? (1. díl)
  Ať už obchodujete akcie, měnové páry nebo komodity, důsledné sledování důležitých makroekonomických událostí by nemělo být v žádném případě opomíjeno. Fundamentální informace, které jsou v pravidelné periodicitě zveřejňovány buď státními autoritami, statistickými úřady či soukromými organizacemi, jsou totiž velmi důležitým hybatelem trhu a často mají kurzotvorvnou povahu.
 • Makrodata přehledně aneb co číhá v kalendáři? (2. díl)
  V prvním díle miniseriálu, ve kterém se soustředíme na zveřejňovaná makrodata, jsme se zaměřili na data z trhu práce. Zmíněna byla také ostatní makrodata, která jsou s určitou pravidelností publikována, jako například zásoby ropy a ropných destilátů, data z realitního trhu a měkká data ve formě indexů z Chicaga, filadelfského Fedu či michiganské univerzity
 • Makroekonomické faktory (2. díl)
  V článku se dozvíte, jak funguje inflace a deflace. Vysvětlíme si základní cenové indexy a indexy výrobních cen. Probereme dopady na ekonomiku a příklady z historie. Nakonec se podíváme na faktory ovlivňující inflaci a deflaci.
 • Makroekonomické faktory (3. díl)
  Článek zaměřený na jednoduché pochopení podstaty úrokových sazeb. Dozvíte se, jaké typy úrokových sazeb známe, jaký mají vliv na ekonomiku a na nás samotné. Projdeme si několik příkladů z minulosti, a nakonec si stručně projdeme některé faktory, které úrokové sazby ovlivňují.
 • Makroekonomické faktory (4. díl)
  V tomto článku si povíme o důležitých věcech týkajících se nezaměstnanosti. Projdeme si, jaké typy nezaměstnanosti existují a jak se ohlašují. Povíme si také o faktorech, které nezaměstnanost ovlivňují. Nakonec uzavřeme článek vlivem na makroekonomický vývoj.
 • Makroekonomické události v 1. týdnu reálného kola soutěže BOSSA
  V neděli večer 4. listopadu se začátkem týdenní obchodní seance odstartovala 1. investiční soutěž v ČR na reálných účtech. První výsledky ukazují, že soutěžící přistupují k investování zodpovědně a hlavně opatrně.
 • Makro prostředí podporuje akcie
  Makroekonomická data z minulého pátku byla skutečně výživná, jak to tradičně na přelomu měsíce bývá. Jejich mix pak z fundamentálního pohledu vyznívá skutečně dobře pro americké akcie. Index S&P 500 reagoval mírným růstem a pohybuje se na historických maximech nad 4400 body.
 • "Malá domů" pro medvídky ? Nebo pořádná korekce ?
  Vše nasvědčuje tomu, že byla zahájena dlouho očekávaná korekce na dolarovém indexu. Jak dlouho vydrží, to ukáží nejbližší dny.
 • Malá pomůcka pro řízení obchodní pozice
  Dnešní článek je průnik technické stránky obchodování, která ovšem podléhá psychologickým mantinelům každého obchodníka.
 • Malé ztráty jsou klíč ke konzistenci
  Dlouhodobé konzistence se v tradingu dosahuje řízením obchodů a money managementem. Jaké jsou hlavní překážky v této činnosti, se dočtete v tomto článku.
 • Máme alternativu k bublinovým investicím?
  Americké akcie jsou nadhodnocené. Ať se podíváme na široký index blue-chips akcií S&P 500 nebo technologický NASDAQ, oba jsou vysoko nad svými historickými standardy podle spousty indikátorů od P/E až po jejich poměr k HDP. Otázkou ale zůstává: Mají investoři po výběru zisků na akcií kam investovat?
 • Mám obchodovat spíše zlato, nebo stříbro?
  Zlato i stříbro patří k nejoblíbenějším komoditám mezi zkušenými obchodníky a často bývají i první volbou u těch začínajících. Avšak který z těchto drahých kovů se v dnešní době více hodí pro trading? Na to se zaměříme v dnešním článku.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank