Úterý 06. únor 2024 10:40
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Instaforex ebook

Burza Nasdaq je pod prísnym dozorom ženy, ktorá dokázala transformovať svet financií

Napsal:   Sekce: Investorka

S viac ako 20 rokmi odbornej kariéry a významného vedenia v oblasti finančných trhov, Adena Friedman prevzala v roku 2017 pozíciu prezidentky a generálnej riaditeľky spoločnosti Nasdaq, a stala sa hybnou silou transformácie spoločnosti na poprednú globálnu entitu v oblasti obchodovania a technologických riešení. Svoje skúsenosti a vedúcu úlohu uplatnila nielen v Nasdaq, ale aj v iných renomovaných inštitúciách. Tento článok sa zameriava na pozoruhodnú kariéru a významné prínosy Adeny Friedman v oblasti finančného sektora a transformácie Nasdaq na svetového lídra.


Podľa výkonnej riaditeľky Adeny Friedman sa Nasdaq Inc. aktívne angažuje v investovaní do technológie na ochranu pred finančnou kriminalitou. Friedman zdôraznila, že spoločnosť venuje významné zdroje na posilnenie svojich kapacít v oblasti boja proti sofistikovaným podvodom.

Na stretnutí Consumer Technology Association v Las Vegas Friedman uviedla: "Investujeme do technológie nemalé finančné prostriedky." Zároveň informovala, že sektor boja proti finančnej kriminalite je najrýchlejšie rastúcim segmentom v portfóliu spoločnosti Nasdaq, s ročným nárastom približne o 20 percent, informuje Bloomberg.

Nasdaq implementuje pokročilé nástroje umelej inteligencie do svojich bezpečnostných opatrení, čo umožňuje predpovedať a rýchlo identifikovať kriminálne správanie. Friedman tiež zdôrazňuje spoluprácu s bankami, inými burzami a maklérskymi spoločnosťami, ktoré môžu využívať ich softvér na efektívne odstránenie hrozieb.

Od roku 2017, kedy Adena Friedman prevzala funkciu generálnej riaditeľky, sa burza Nasdaq úspešne rozvíjala aj mimo zabehnuté teritórium tradičnej roly burzy. Počas tohto obdobia spoločnosť presmerovala svoj záujem do oblastí s predvídateľnejšími príjmami, opúšťajúc tak priamu závislosť na obchodovaní a volatilite trhu. Friedman sa významne angažovala a viedla tento posun k diverzifikácii príjmov.

V minulom roku dosiahol Nasdaq významný míľnik s dokončením svojej najväčšej akvizície v hodnote 10,5 miliardy dolárov, kedy zakúpila spoločnosť špecializujúcu sa na softvérové inžinierstvo. Táto akvizícia mala za cieľ transformovať Nasdaq z burzy na komplexnú inštitúciu poskytujúcu rozsiahle finančné služby. Friedman týmto krokom presadila strategický plán spoločnosti a posilnila jej postavenie na trhu finančných služieb.

Taktiež diskutovala o schválení spotových bitcoinových ETF Komisiou pre cenné papiere. Nasdaq patrí medzi niekoľko búrz, ktoré vyjadrili záujem o zaradenie tohto nového produktu na svoje platformy. Podľa nej je ponuka ETF regulovaná a likvidná, čo umožňuje väčší prístup k Bitcoinom bez priameho vlastníctva.

„Otvára to dvere pre širšiu dostupnosť tejto konkrétnej triedy aktív,“ zdôraznila.

Adena FriedmanDátum a miesto narodenia: 1969 (vek 55 rokov), Baltimore, Maryland, USA

Adena Friedman prevzala pozíciu prezidentky a generálnej riaditeľky Nasdaq 1. januára 2017 a zároveň zastáva funkciu predsedníčky predstavenstva. S viac ako 20-ročným skúseným vedením a odbornými znalosťami v odvetví formovala transformáciu Nasdaq do poprednej globálnej spoločnosti pôsobiacej v oblasti výmeny a technologických riešení na šiestich kontinentoch.

Pred nástupom do pozície výkonného riaditeľa pôsobila Friedman v roku 2016 ako prezidentka a prevádzková riaditeľka, kde dohliadala na všetky obchodné segmenty spoločnosti so zameraním na efektivitu, vývoj produktov, rast a expanziu. Počas svojej predchádzajúcej kariéry v Nasdaq v rokoch 2011 až 2014 zastávala pozíciu finančnej riaditeľky a výkonnej riaditeľky v spoločnosti The Carlyle Group.

Friedman sa vrátila do Nasdaq v roku 2014 a stala sa dôležitým členom manažérskeho tímu. V minulosti zastávala rôzne funkcie vrátane vedúceho obchodu s dátovými produktmi, vedúceho podnikovej stratégie a finančného riaditeľa. Odohrala kľúčovú úlohu v akvizičnej stratégii Nasdaq, dohliadala na akvizície INET, OMX a Philadelphia a Boston Exchanges.

Friedman získala bakalársky titul z politológie na Williams College v Massachusetts a následne titul Master of Business Administration na Owen Graduate School of Management na Vanderbilt University. Okrem svojej úlohy v Nasdaq pôsobí aj ako riaditeľka triedy B Federálnej rezervnej banky v New Yorku od decembra 2018. Jej angažovanosť zahŕňa aj účasť v predstavenstve neziskovej organizácie FCLTGlobal, ktorá skúma nástroje na podporu dlhodobého investovania, a stala sa členkou správnej rady univerzity Vanderbilt od júla 2020.

Informácie o pôsobení a kariére sú dostupné na webovej stránke burzy Nasdaq.

Záver

Celkovo môžeme zhodnotiť, že Adena Friedman sa v priebehu svojej výnimočnej a inšpiratívnej kariéry stala kľúčovým hráčom v oblasti finančných trhov a vedenia. Jej výkonné vedenie v Nasdaq viedlo k transformácii spoločnosti na celosvetového lídra v oblasti obchodovania a technologických riešení. Jej odborné znalosti, vedúce postavenie a angažovanosť v rôznych inštitúciách svedčia o jej schopnosti formovať a ovplyvňovať dynamiku finančného sektora. Adena Friedman si získala všeobecné uznanie nielen v oblasti podnikania, ale aj v otázkach dlhodobého investovania a finančných inovácií. Jej príbeh predstavuje inšpiráciu pre všetkých, ktorí sa snažia dosiahnuť výnimočnosť a úspech v oblasti financií a investorskej komunity.

Juliána Mochnaľová

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Budoucnost ropy mají ve svých rukou Spojené státy a potažmo Rusko
  Několik turbulentních týdnů máme za sebou na trhu s ropou. Ropa WTI od konce dubna do včerejšího close ztratila přes 15 dolarů a opět se opakuje scénář z konce minulého roku, kdy se investoři obávali přebytku ropy a zpomalení růstu globální ekonomiky. Nejistota kolem vývoje obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou by mohla poslat ropu až na 45 dolarů za barel. Za dva týdny proběhne ve Vídni klíčové setkání OPEC+, kde se bude jednat o produkční politice na dalších 6 měsíců.
 • Buďte chytří - obchodujte swapy
  Teoretických článků o způsobu fungování swapů (tedy poplatků za držení pozice přes noc) bylo napsáno bezpočet. Dnes se proto podíváme na swapy z více praktického hlediska. Na to, na jakých měnách existují díky swapům možnosti dosáhnutí potenciálních zisků a zda toho jde docílit na každodenní bázi.
 • Budúcnosť eura - nová svetová mena číslo 1?
  V súvislosti s bojom proti kríze spôsobenej ekonomickým útlmom v čase pandémie prišla Európska Komisia s myšlienkou získať peniaze na kapitálových trhoch a pomôcť tak európskym firmám, čo najrýchlejšie sa zotaviť. Aj pomocou nasledovných opatrení chce povzbudiť investície do ekonomiky a umožniť bankám financovať zotavujúcu sa ekonomiku vo väčšej miere. Aký to môže mať dlhodobý vplyv na euro?
 • Budúcnosť Twitteru
  Nebojte sa, Elona spomeniem už iba raz. Tento článok bude to o jedného dňa možno skutočnej transformácii Twitteru a jeho zdrojov príjmov.
 • Budú pokračovať trendy ktoré začali pri vypuknutí korony?
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na AUD/NZD, EUR/JPY a EUR/GBP z daily grafov a kam môžu najbližšie dni či týždne smerovať.
 • Buffett očekává, že bankovní krize bude pokračovat
  Ikonický investor Warren Buffett měl velmi dlouhý, a pro investory jistě na informace bohatý rozhovor na americké televizní stanici CNBC. Na přetřes přišla všechna témata od japonských investic, přes bankovní krizi, měnovou politiku amerického Fedu až po bitcoin, jehož Buffett zůstává zavilým odpůrcem, považuje ho za moderní formu žetonu v kasinu. Nejzajímavější část interview však byla věnovaná bankovní krizi.
 • Buffettova sázka na polovodiče
  Warren Buffett je žijící legendou investičního světa. Jeho fanoušci každé čtvrtletí netrpělivě očekávají zveřejnění pohybu v Berkshire Hathaway. I když Buffett již neprovádí všechny nákupy a prodeje sám a menší pozice svěřuje svým pomocníkům, na rozhodování o větších investicích má stále rozhodující vliv. Největší investici za třetí čtvrtletí byl nákup 60 milionů akcií Taiwan Semiconductor.
 • Buffettov indikátor na maximálnych hodnotách: Je to dôvod na obavy?
  V roku 2001 Warren Buffett slávne opísal pomer kapitalizácie akciového trhu k HDP ako „najlepšie jednotlivé meradlo situácie v akomkoľvek danom okamihu.“
 • Bulls a Bears indikátory – když chcete vědět, která strana má navrch
  V dnešním článku se můžete dočíst nejen o tom, proč je vhodné používat Bulls a Bears současně, ale také navíc o možných způsobech, jak s nimi lze obchodovat a samozřejmě nechybí ani praktické ukázky, díky kterým budete moci okamžitě po přečtení, začít sami na vlastní kůži testovat jejich unikátní vlastnosti.
 • Buridanův paradox aneb neschopnost se rozhodnout
  Deterministická teorie praví, že je-li člověk postaven před dvě stejně lákavé možnosti výběru, snaží si zvolit to větší dobro. Ale co je ve skutečnosti tím větším dobrem?
 • Burzovní grafy: Akcie jsou zatím vůči rizikům imunní, pokles nespustily ani Tomahawky
  Nelze říci, že by se v týdnu nic nedělo – data z amerického trhu práce byla slabá, Donald Trump jednal se Si Ťin-pchingem a Spojené státy poslaly pár tuctů Tomahawků na syrskou leteckou základnu. Americké akciové indexy ale za týden odepsaly jen do půl procenta, index S&P 500 konkrétně 0,3 %.
 • Burzovní grafy: Akcie se vydaly na jih a stojí před důležitými supporty. Katastrofa ale vypadá jinak
  Americké akciové trhy mají za sebou druhý ztrátový týden v řadě. Nic hrozného se zatím neděje, index S&P 500 odepsal 0,96 % a zastavil se nad důležitými hladinami podpory, útok na nová maxima se ale zatím odkládá.
 • Burzovní grafy: Akciové indexy opět posouvaly historická maxima
  Ve zkráceném obchodním týdnu americké akciové indexy opět posouvaly historická maxima, S&P 500 uzavřel silnější o 0,58 %.
 • Burzovní grafy: Akciové indexy v uplynulém týdnu předvedly nezvyklý obrázek
  Americké akciové indexy v uplynulém týdnu předvedly na poslední dobu nezvyklý obrázek. Akcie firem jako Alphabet, Amazon nebo Facebook ztrácely, ale i tak index S&P 500 výrazně posílil.
 • Burzovní grafy: Americké akcie byly opět pod tlakem obchodní války
  Americký akciový index S&P 500 odepsal za týden 1,01 %, když investoři hodnotili především nové informace o vztazích USA a Číny a přijali zprávu o začátku procesu, který by teoreticky mohl vést k odvolání prezidenta Donalda Trumpa.
 • Burzovní grafy: Americké akcie mají za sebou nejhorší týden za více než půl roku
  Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu ukázal, že trh ještě nezapomněl, co jsou to prudké výprodeje. Benchmark klesl o 4,1 %, vrátil se na hodnoty ze začátku července a za dva týdny smazal tříměsíční zisk. Od začátku roku drží 2% zisk.
 • Burzovní grafy: Americké akcie mírně ztratily, drží se ale nad supportem
  Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu odepsal 0,54 %, celý týden ale pokračoval v režimu podprůměrné obchodní aktivity.
 • Burzovní grafy: Americké akcie pokračují v růstu
  Uplynulý týden byl díky posunu v obchodních vztazích USA a Číny pro akcie pozitivní, akciový index S&P 500 posílil na nová historická maxima a přidal 0,73 %.
 • Burzovní grafy: Americké akcie po poklesu našly kupce a vyhouply se nad nejbližší rezistenci
  Americké akcie vyjádřené indexem S&P 500 se vyšplhaly na rekordní maximum 1. března, ale od té doby naznačují tendence k poklesu, nebo minimálně stagnaci. Uplynulý týden byl ale po sytě rudém zahájení prakticky celý růstový, když během něj index vzrostl o 0,8 %.
 • Burzovní grafy: Americké akcie posílily, obchodování je kolísavé
  V polovině srpna si americký akciový index S&P 500 připsal zelenou týdenní svíčku, díky čtvrtečnímu a pátečnímu růstu posílil o 0,59 %.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new