Úterý 06. únor 2024 10:40
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)

NASDAQ loni vzrostl nejvíce od roku 1999. Co bude dál?

Napsal:   Sekce: Analytický blog

Rok 2023 je za námi a my můžeme zhodnotit, jak se dařilo nejoblíbenějším akciovým indexům. Stručně by se dalo říci, že akciové trhy jako celek mají za sebou jeden z nejlepších roků ve své historii. Samozřejmě i v rámci indexů najdeme společnosti, které skončily rok v záporných číslech, ale pokud vezmeme trh jako celek, byla jeho výkonnost vysoce nadprůměrná. Pojďme se tedy podívat na ty nejpopulárnější.


Americký index S&P 500 (US500) loni přidal zhruba 26 %, což je vzhledem k tradičně uváděnému ročnímu průměru mezi 8-10 % opravdu úspěch. Podobně dobře si však index vedl například i v letech 2019 a 2021. Výkonnost indexu v jednotlivých letech si můžete prohlédnout na obrázku níže.


Zdroj: slickcharts

Loňský rok byl však ještě úspěšnější pro index NASDAQ (US100). Ten sdružuje především technologické společnosti a velký podíl v něm mají giganti jako Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Nvidia a Tesla. Všechny zmíněné společnosti loni rostly o desítky či stovky %, a tak není divu, že i Nasdaq výrazně rostl. Index loni posílil o zhruba 54 %, což je nejvíce od roku 1999. Je však třeba dodat, že jak S&P 500, tak Nasdaq měly v roce 2022 velmi špatný rok, během kterého klesl první zmiňovaný index o 18 % a druhý dokonce o 33 %. Z historického hlediska po poklesu akciového trhu vždy dříve či později následoval vzestup.


Zdroj: slickcharts

Bude tedy velmi zajímavé sledovat další vývoj. Akciové indexy mimo jiné silně reagují na výši úrokových sazeb, resp. na očekávání v této oblasti. Poslední období bylo ve znamení zvyšování, kdy centrální banky reagovaly na rychle rostoucí inflaci. Ta však byla do jisté míry zkrocena a centrální banky začínají naopak připouštět debatu o jejich snižování. Nižší úrokové sazby jsou pro akciové trhy pozitivní z několika důvodů. Nižší sazby mají tendenci přinášet více prostředků do rizikovějších aktiv. Spotřebitelům navíc po splacení úvěrů zůstává více peněz na utrácení, takže více nakupují, z čehož výrazně profitují jednotlivé společnosti, které mají vyšší tržby. Nižší sazby jsou také lepší pro financování států nebo samotných společností a rok 2024 by měl být rokem, kdy bychom se měli v USA dočkat hned několika snížení sazeb.

O tom, kolik jich nakonec bude, pravděpodobně rozhodnou data, která budou postupně přicházet z ekonomik. Pokud však budou údaje lepší, než se očekávalo, mohly by poukazovat na rychlejší nebo výraznější snižování, což by mohlo být impulsem pro další růst cen mnoha aktiv, včetně indexů. Mohlo by se však také stát, že boj s inflací bude obtížnější než nyní, což by na tato aktiva vyvíjelo tlak.

Zda se to nakonec podaří, či nikoli, nemůžeme bohužel bez křišťálové koule se stoprocentní jistotou vědět. ETF kopírující indexy S&P 500 a Nasdaq nicméně dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější instrumenty, čemuž napovídá například i jejich vysoká popularita v rámci Investičních plánů XTB, které jsou specificky zaměřený na dlouhodobé ETF investování. Je tedy jasné, že otázka jejich pokračující úspešnosti leží v hlavách mnoha investorů.

Analytici XTB proto vytvořili ebook, který by nám mohl napovědět, na co se v roce 2024 soustředit. Report Tržní výhled pro rok 2024 řeší ty nejzásadnější potenciální události, které mohou mít vliv na tyto oblíbené indexy i mnoho jiných aktiv. Konkrétně se jedná především o inflaci, stav americké nebo evropské ekonomiky. Důležité ale bude podle analytiků také sledovat geopolitickou situaci nebo například i komodity (ropa, zlato) či Forex. Velkými tématy budou nepochybně i umělá inteligence a Bitcoin. Výhled na všechna zmíněná témata naleznete v ebooku zdarma na tomto odkazu: https://vzdelavani.xtb.com/trzni-vyhled-2024

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Najväčší rast na kryptomenách ešte len príde
  Kryptomeny existujú už približne 10 rokov a momentálne sú v mŕtvom stave keďže po obrovskom raste v roku 2017 prišiel útlm a trhy kryptomeny padli o 70 až 90% behom prvého pol roka 2018. Čo môžeme očakávať na najbližšie mesiace?
 • Na kávě s traderem - 1. část rozhovoru
  Dalo by se říci, že Michael A. není úplně konvenčním člověkem a o to méně ho lze považovat za konvenčního tradera. Jako aktivní horolezec, který donedávna trávil většinu roku ve skalách, s vlasy ve stylu Einsteina a ošlehanými rysy, má jinak posunuté hodnoty a priority. Ty mu dávají odlišný pohled na svět, než většině z nás „normálních“ lidí.
 • Na kávě s traderem - 2. část rozhovoru
  Pokračování rozhovoru s úspěšným traderem a klientem společnosti X-Trade Brokers (XTB).
 • Náklady na těžbu zlata klesají
  Při dlouhodobém výhledu zlata berou investoři v úvahu jeho omezené množství. S tím, jak je potřeba otevírat stále hůře dostupné doly, náklady na jeho těžbu spolu s cenou musí jít trendově nahoru, podobně jako u ropy. Úvaha zní logicky a k úbytku celosvětových těžitelných zásob zlata skutečně dochází. Nesmíme ale zapomenout, že zlato je kótováno v amerických dolarech. Vývoj kurzu USD tak dokáže s nabídkou pořádně zamíchat.
 • Nakoupit kávu?
  Káva je další položkou, která zvedá inflaci výše. Její burzovní cena za posledních 12 měsíců o 100 %. Za šálek espressa nebo cappuccina si tedy připlatíme. Hlavním důvodem však není koronavirus a s ním spojené logistické problémy, nýbrž nepřízeň počasí, jak už to u zemědělských komodit často bývá.
 • Na který titul polovodičového trhu vsadil Tomáš Vranka ve svém portfoliu?
  Rok se nám pomalu blíží ke konci, nicméně akciové trhy přinášejí stále množství zajímavých událostí. Pojďte se na ně společně s Tomášem Vrankou podívat.
 • Na měnové frontě, klid. Dočasně ?!
  Je svět ve válce ? Myšleno v měnové. Pokud ano, co bude dál ?
 • Nápady na zlepšení Pin Bar strategie s pomocí několika triků
  Svíčkový pattern Pin Bar je mezi tradery velmi oblíbeným obchodním signálem. V průběhu let obchodníci vytvořili mnoho možností, jak se dá Pin Bar využívat k obchodování, a právě to je pro začínající tradery mnohdy velmi matoucí.
 • Na proražení z existujících pásem si asi budeme muset ještě týden počkat
  GBPUSD, USDCHF, EURUSD
 • Nasdaq klesol keď Powell naznačil ďalší nárast úrokových sazdieb
  Americké akciové trhy klesli keď boli podkopané jastrabím tónom Powella. Americký akciový trh sa v utorok obchodoval nižšie s rastúcou volatilitou po prejave Jaya Powella, kde znel viac jastrabie, než sa očakávalo.
 • NASDAQ – světová ikona mezi akciovými indexy
  Při zpětném pohledu za letošní volatilitou akciových trhů se možná sami sebe ptáte, zda nenastal nyní ten správný čas, začít konečně investovat. Zkušení obchodníci by vám na tuto otázku jistě hnedka odpověděli, že ano nastal a k tomu by navíc ještě nepochybně dodali „kdy jindy je lepší doba začít, než ve výprodeji, když jsou ceny dole…“.
 • Nasdaq 100 - Analýza trendů a předpovědí pro rok 2024
  Analyzovali jsme populární akciový index Nasdaq 100 (NAS100), abychom zjistili, které společnosti z jeho koše lze označit za růstové lídry v roce 2023. Provedli jsme technickou analýzu grafu Nasdaq 100 a prozkoumali prognózy analytiků na rok 2024.
 • Nasdaq 100 e-mini challenge duben 2017
  Jako poměrně zkušený retail trader vyhlašuji na měsíc duben challenge s cílem dosáhnout co největšího možného zhodnocení s co nejmenším vstupním kapitálem a přijatelným money managementem...
 • Nasdaq 100 e-mini challenge duben 2018
  Jako věčný začátečník se pokusím vykročit se souhlasem tradera Mizushirazu v jeho šlépějích.
 • Nasdaq 100 e-mini challenge duben 2019
  Tentokrát to už ale opravdu nepokazím!
 • Nasdaq 100 - Vyhodnocení e-mini challenge duben 2019
  Tak jsem si dal tu práci a všechny vstupy jsem znovu zpětně zkontroloval. Vzhledem k tomu, že jsem opět občas vstupoval zcela mimo strategii, byl jsem z toho tak vykolejený, že jsem opravdu nenašel odvahu (ani chuť) tyto vstupy zveřejňovat na blogu.
 • Nastal čas nakupovat „levné“ krypto?
  Svět kryptoměn ani po letech v mnohém nepřestává překvapovat, díky čemuž můžeme být opět svědky nebývalé jízdy jako na horské dráze, která stále ne a ne nabrat jasný směr. A když už to vypadá, že ta „všemi“ zmiňovaná bublina celého kryptotrhu začíná pomalu splaskávat, tak vždy dojde k další mobilizaci nákupčí síly, která vše změní a přinese s sebou další naději a vidinu v lepší zítřky. Některým lidem se nakonec může tedy doopravdy zdát, že se přeci jen o bublinu jedná, ale to nic nemění na tom, že jde o bublinu, jejíž aktuální tržní kapitalizace činí miliardy dolarů.
 • Nastal konsolidáciam na menových pároch koniec?
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Nastal na trzích bod zvratu? | Investiční Memento #25
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 25. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • Nastal na trzích okamžik zlomu? | Investiční Memento #28
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 28. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new