Úterý 06. únor 2024 10:40
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)

Bitcoinové ETF schváleno! Co dál?

Napsal:   Sekce: Analytický blog

Trh s kryptoměnami byl jedním z vítězů loňského roku, přičemž samotný Bitcoin vzrostl o přibližně 150 %. Řada dalších kryptoměn pak rostla dokonce i mnohem více než samotný kryptoměnový král. Zda však tento pozitivní růst bude pokračovat i v roce 2024 a my se dočkáme dalšího opravdového bull runu, záleží podle mnohých na dvou hlavních aspektech:


●       makroekonomická situace spojená především s úrokovým sazbami,

●       schválení spotového ETF na Bitcoin v USA.

Na snižování úrokových sazeb si musíme ještě počkat, ale druhý aspekt už není problémem; Bitcoinové ETF bylo v USA po mnoha letech neúspěšných pokusů schváleno americkým regulátorem finančních trhů (SEC)!

Právě kvůli SEC, přesněji řečeno kvůli jejich účtu na sociální síti X (dříve Twitter), však poslední hodiny před schválením byly opravdu emocionální horská dráha. Účet této instituce totiž zveřejnil informaci, že bitcoinové ETF budou schváleny, což v úterý vystřelilo cenu BTC na úroveň 48 000 dolarů.


Zdroj: Reddit

Velmi rychle poté se však začaly šířit zprávy, že se nejedná o pravdivou informaci, a ceny korigovaly zpět pod 46 000 dolarů. Představitelé SEC, v čele s ředitelem Garym Genslerem, později potvrdili, že jejich účet na sociálních sítích byl kompromitován hackery, kteří tuto informaci zveřejnili. Důvodem byl zřejmě předpoklad, že schválení dotčených ETF povede k růstu cen. Hackeři tedy chtěli tímto způsobem ovlivnit ceny BTC a pravděpodobně na tomto kroku vydělali.

SEC a další instituce v minulosti mnohokrát uvedly, že jednou z věcí, která jim na trhu s kryptoměnami vadí, je to, že je snadno manipulovatelný a že malá skupina lidí může ceny do značné míry ovlivňovat. Sociální síť X později potvrdila, že její počáteční vyšetřování ukázalo, že bezpečnostní systémy sítě nebyly narušeny, ale je pravděpodobné, že někdo ukradl přihlašovací údaje k účtu a SEC neměla zapnutou dvoufaktorovou ochranu účtu. Jedná se tedy o poměrně paradoxní situaci, neboť právě nedostatečné zabezpečení účtu SEC způsobilo manipulaci s trhem, kterou SEC v minulosti kritizovala.

Po tomto PR fiascu amerického regulátora bylo BTC ETF konečně oficiálně schváleno den poté, tedy ve středu 10. 1. Oproti falešnému ohlášení z předešlého dne se ale tato zpráva obešla prakticky bez jakýchkoli větších cenových pohybů. Kvůli dřívější falešné zprávě i obecnému očekávání, že se SEC tentokrát vyjádří pozitivně, bylo schválení pravděpodobně trhem již zaceněno do ceny BTC. Oproti tomu však růst zaznamenalo mnoho jiných kryptoměn. Ethereum, Cardano, Avalanche a mnoho dalších dokonce rostlo o více než 10 %.


Vývoj ceny BTC

Zdroj: xStation

Reakce tedy byla poměrně bizarní, ale dá se říci, že dobře vystihuje dění na tomto trhu v posledních několika týdnech. Schválení ETF je i tak velkou událostí, protože pro mnoho investorů je to konečně způsob, jak jednoduše investovat do Bitcoinu. Investoři již mají několik možností, ty však s sebou nesou několik praktických či legislativních omezení. ETF budou zpočátku k dispozici investorům z USA.

V Evropě sice už nějaký čas také funguje několik alternativ, ty ale často nejsou jednoduše dostupné nebo mají mnohá jiná omezení. I my si tak pravděpodobně budeme muset ještě nějaký čas počkat, až některý z velkých hráčů představí podobné ETF u nás. Jakmile bude takové ETF kótováno na evropské burze cenných papírů, XTB jej zařadí okamžitě do své nabídky. Vše záleží na tom, jak rychle budou společnosti spravující ETF schopné dodat potřebné dokumenty, které Evropská regulace vyžaduje nad rámec amerických regulatorních zákonů.

V každém případě se trh s kryptoměnami opět o něco více posunul směrem k mainstreamovějším investičním aktivům. Pokud se nezhorší makroekonomická situace, je pravděpodobné, že kryptoměnový býčí trh je za rohem.

V případě, že chcete využít současnou volatilitu kryptoměn, u XTB je možné obchodovat několik desítek těch nejpopulárnějších ve formě CFD. Více informací naleznete zde: https://cz.xtb.com/trh-kryptomen

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bitcoin – jasný short, alebo?
  Ahojte traderi. Posledné 2-3 dni boli na kryptomenách veľmi pozitívne. Altcoiny vo veľkom rástli a zahanbiť sa nedal ani Bitcoin. Altcoinový rast však prekvapil asi najviac. Ako prvé by som rád poukázal na veľkú podobnosť v grafoch zlata a Bitcoinu o ktorom som hovoril už pred týždňom.
 • Bitcoin je blízko svojho ATH (all time high) a mainstreamu to je jedno ... zatiaľ
  Bitcoin blízko svojho ATH verzus záujem o vyhľadávanie:
 • Bitcoin je lepším investičným prostriedkom ako zlato a inštitucionálni investor ho nakupujú
  Viac korporátnych investorov sa obracia na Bitcoin, pretože reportov Grayscale sa v 3. štvrťroku 2020 uvádza, že do ich krypto fondov bola pridaná viac ako miliarda dolárov. JPMorgan tiež poukazuje na dôkazy o inštitucionálnom dopyte po Bitcoine, keď investori prechádzajú od svojich fondov obchodovaných na burze so zlatom ku kryptomene.
 • Bitcoin je najvýkonnejšie aktívum tohto roka
  Ahojte traderi, dnes sa znova pozrieme na Bitcoin, pretože kryptomeny sú moja srdcová záležitosť a rád by som ich dostal do popredia aj tu na FXstreet.
 • Bitcoin mě baví
  Hned v úvodu musím říct, že mi je úplně jedno, s čím kdo obchoduje, čím kdo platí a celkově, co kdo používá ke svému zbohatnutí nebo zchudnutí. Jen se mi, bohužel, nevyhýbá moderní trend virtuálních měn a to třeba jen proto, že se mě poměrně často na ně někdo ptá. A tak mi nezbývá, než to alespoň okrajově sledovat a současně na to mít i nějaký názor.
 • Bitcoin může těžit z napětí mezi Čínou a USA
  Napětí mezi Čínou a Spojenými státy Americkými roste. Je to důsledek přitvrzujících amerických sankcí a zostřující se situace, která nebere konce. V neblahém jádru se ocitly technologické společnosti ByteDance a Huawei. Bitcoin z této krize může těžit. A stejně tak celý trh s kryptoměnami jako celek.
 • Bitcoin na ATH, altcoiny postupne letia hore a kapitalizácia na hranici jedného biliónu
  Rok 2021 sa ešte len začal a kryptomenový svet je plný optimizmu. Ten sa preniesol najmä z posledných troch mesiacov roku 2020, kedy sa Bitcoinu podarilo prekonať predošlé ATH, ale takisto sa aj veľmi suverénne udržať nad sumou 20 000 dolárov a dokonca preraziť 30 000 dolárov. V raste nezaháľalo ani množstvo iných kryptomien, pričom hlavne high-cap altcoiny (s výnimkou Ripplu, ktorý má problémy s SEC) sa pomaly prebúdzajú a aj v ich prípade sa dá očakávať zaujímavý rast. Bitcoin rastie na cene, altcoiny rastú na cene a tak sa pochopiteľne dá očakávať, že aj celková trhová kapitalizácia bude rásť. Aktuálne je pritom už takmer na hranici jedného bilióna dolárov.
 • Bitcoin na $25,000 - čo ďalej?
  Mnoho ľudí označilo Bitcoin (BTC) za mŕtvy v posledných mesiacoch roku 2022, no od začiatku roka 2023 narástol o viac ako 50 %. Bitcoin sa prvýkrát od augusta 2022 dotkol hranice 25 000 dolárov, čo prekvapilo krypto investorov aj krypto hejterov.
 • Bitcoin nepotěšil i přes začátek ETF
  Bitcoin během minulého týdne ztratil veškeré zisky a obchoduje se lehce nad 42 000 USD, což je srovnatelné s úrovní, na které začínal obchodovat na Nový rok.
 • Bitcoin neprekonal silnú rezistenciu a indexy sú na ATH
  Bitcoin došiel do mojej silnej rezistencie na dennom grafe odkiaľ prišlo okamžité odmietnutie. Tento graf je mojim hlavným denným grafom. Na grafe mám vyznačený aj halving. Stále máme cca 84 dní do halvingu.
 • Bitcoin padol pod 16 000 USD, je blízko dna?
  Alameda Research ukázal možné problémy s likviditou, čo prinútilo CZ, CEO Binance, predať svoj podiel FTX v hodnote niekoľkých stoviek miliónov dolárov. To spôsobilo masívny výpredaj FTX (FTT token) a celého krypto trhu.
 • Bitcoin padol späť pod 30,000 USD - je to koniec uptrendu alebo len korekcia?
  Po niekoľkomesačnej rally Bitcoin klesol o 13 %. V polovici apríla BTC dosiahol 31 000 USD, vďaka čomu si veľa investorov myslí, že býčí trh je späť. Ale je to naozaj tak?
 • Bitcoin pred silným pohybom
  Ahojte trejderi, je tu Štvrtok a to znamená analýzu Bitcoinu, dominancie a altcoinového market capu.
 • Bitcoin prekonal 60 000 USD, toto ešte nie je koniec
  Minulý týždeň bol na kryptomenovom trhu pomerne nudný. Na mysli tým máme ale hlavne novinky či rôzne oznámenia, ktorých sa neudialo ani zďaleka tak veľa, ako v iných týždňoch. Naopak ceny kryptomien určite potešili takmer všetkých fanúšikov, keďže väčšina z popredných kryptomien spravila za posledných 7 dní pekné zisky. Reč je pritom najmä o Bitcoine, Ethereu, Litecoine či Binance Coine, ktorým sa podarilo pripísať si na hodnote dvojciferné čísla (v percentách). Skvelo sa darilo aj altcoinom ako Theta, Terra či Chiliz, ktoré si pripísali až trojciferné zisky. Bitcoin do toho všetkého prekonal hranicu 60 000 dolárov a pripísal si opäť nové ATH. Tu však pravdepodobne ani zďaleka nekončíme.
 • Bitcoin prepálil trendovú rezistenciu - máme vyhraté?
  Dnes sa v analýze trochu bližšie pozrieme na Bitcoin. Dnes sme na Bitcoin totiž zaznamenali výraznejší pohyb. Mení sa tým však niečo? je čas oslavovať?
 • Bitcoin sa dotkol 35 000 USD. Čo ďalej?
  Vianoce sú za nami a Bitcoin začal rok 2021 na hodnotách, ktoré by tipoval asi málokto. Vrchol bol zhruba 34 800 USD a aktuálne sa nachádzame na 31 700 USD. Čo ďalej s Bitcoinom?
 • Bitcoin sa prepadol o 10 000 USD za pár hodín
  To na čo sme dlho čakali sa nakoniec stalo v pondelok 11.01.21. Bitcoin sa výraznejšie prepadol.
 • Bitcoin sa rozbehol. Čo to spôsobilo a kam ma namierené?
  V tomto výhľade by som sa rád pozrel na dve hlavné kryptomeny a to sú Bitcoin a Ethereum. Tieto kryptomeny zaznamenali len behom pár dní dvojciferný percentuálny nárast. Ako to bude ďalej?
 • Bitcoin spadl o 500 USD, stále je ale v roce 2020 v 20% plusu, Ethereum dokonce v 30%
  Bitcoin narazil na silný odpor při 9 000 USD a bears využili šanci, aby poslali Bitcoin o 500 USD níže, přesto si Bitcoin v roce 2020 připisuje zatím 20,56% zisk. Bull run zažívá i Ethereum, který si připisuje až 30 % a situace vypadá pro bull stále na pokračování trendu. Zastaví ho Bitcoin svým propadem?
 • Bitcoin stoupá k 12 000 USD!
  Bitcoin stoupá k 12 000 USD! Investice se vracejí zpět na globální kryptotrh a Bitcoin roste. Tento příliv kapitálu pomohl ceně vedoucí kryptoměny vyšplhat se nad 11 900 USD (+800 USD) z měsíčního minima na 11 115 USD.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)