Úterý 06. únor 2024 10:29
reklama
Instaforex Dakar
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)

29.01.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Akcie   Tisk


Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte.

Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.


Jak na základní analýzu akciových grafů

Analýzou grafů se zabývá technická analýza, jak jsme zmiňovali v minulém díle. Základní analýza není tak složitá, jak se začátečníkům může někdy zdát. Je však potřeba seznámit se s několika základními pojmy a koncepty a těm se věnuje dnešní článek.

Tyto základní pojmy a koncepty jsou:

1. jaké jsou základní druhy grafů,
2. co je to časový rámec neboli time frame,
3. co je otevírací cena (open), nejvyšší cena (high), nejnižší cena (low), zavírací cena (close) a jak se na grafu tyto informace zobrazují.

V příštím díle se pak dozvíte:

- Co je trend a jak ho určit
- Jaké jednoduché nástroje technické analýzy používat: představíme vám klouzavé průměry a supporty a rezistence

Graf – základní nástroj technické analýzy

Graf dané akcie zobrazuje, jak se v minulosti pohybovala cena této akcie. Díky grafu každý na první pohled pozná, zda jde cena akcie nahoru, dolů či nerozhodně do strany a jak se vyvíjela v průběhu času.

Na základě těchto historických pohybů cen akcie se technická analýza snaží odhadnout, kdy a kam se může cena dané akcie vydat v budoucnosti.

Díky informacím z grafu technická analýza pomáhá určit určité vzorce chování, které nám mohou pomoci nalézt dobré obchodní příležitosti.

Základní druhy grafů

Druhy grafů se liší tím, jak vám graficky zobrazí pohyb ceny akcie v čase. Na internetu i v obchodních platformách se nejčastěji setkáte se třemi základními druhy grafů:

1. Čárový graf (v angličtině nazývaný line chart).

Na čárovém grafu je pohyb ceny zobrazen jednoduchou souvislou čárou, linií.

Příklad: čárový graf akcií společnosti Tesla za období od roku 2018 do ledna 2024:


2. Čárkový graf (v angličtině nazývaný bar chart).

Na čárkovém grafu je pohyb ceny graficky znázorněn pomocí mnoha svislých čárek.

Příklad: čárkový graf akcií společnosti Tesla za období od roku 2018 do ledna 2024. Jedná se o totožné údaje jako u čárového grafu, jenom zobrazené pomocí jiného typu grafu.


3. Svíčkový graf (v angličtině nazývaný candlestick chart).

Na svíčkového grafu je pohyb ceny graficky znázorněn pomocí svislých obdélníčků zvaných svíčky.

Výhoda svíčkových grafů je, že jednotlivé obdélníčky – neboli svíčky, jsou barevné podle toho, jestli cena rostla nebo klesala. Pokud cena za daný časový úsek cena rostla, bývá obdélníček zelený nebo bílý, pokud cena za daný časový úsek cena akcií klesala, bývá obdélníček červený nebo černý.

Příklad: svíčkový graf akcií společnosti Tesla za období od roku 2018 do ledna 2024. Jedná se o totožné údaje jako u předchozích grafů, tentokrát jsou zobrazené pomocí svíček.Jaký druh grafu používat?

Možná vás napadla otázka, jaký druh grafu používat. Neexistuje obecné pravidlo nebo doporučení, takže si vyberte druh grafu, se kterým se vám osobně bude nejlépe pracovat.

Svíčkové grafy poskytují vizuálně asi nejvíce informací: svíčky mají na horní a spodní části různě dlouhé čárky zvané stíny. Tvar svíčky, její barva a délka stínu vypovídá hodně informací o chování trhu.

Pokud vás svíčkové grafy zajímají podrobněji, za největšího odborníka na svíčkové grafy je americký trader Steve Nison, který o svíčkových grafech napsal několik knih.

Svíčkové grafy pocházejí z Japonska, kde vznikly už koncem 18. století, a právě Steve Nison byl první, kdo svíčkové grafy představil západnímu světu. Dnes jsou svíčkové grafy běžnou součástí obchodních platforem po celém světě.


Časový rámec neboli time frame

Každá svislá čárka u čárkového grafu nebo svíčka u svíčkového grafu reprezentuje určitý časový rámec neboli time frame, který cena znázorňuje.

Místo pojmu time frame se můžete také setkat třeba s pojmem interval, který používá např. server Finance Yahoo.

K čemu je časový rámec dobrý?

Časový rámec je jako funkce zoomování u foťáku, jenom se týká času. Díky časovému rámci si volíte, v jakém časovém detailu chcete vidět pohyb ceny dané akcie.

Pokud třeba chcete vidět, za kolik se daná akcie obchodovala v jednom dni, zobrazíte si denní time frame označovaný jako D1 nebo 1D, kde jedna svislá čárka či svíčka reprezentuje pohyb ceny akcie za jeden obchodní den.

Pokud chcete vidět, za kolik se daná akcie obchodovala za celý obchodní týden, zobrazíte si týdenní time frame označovaný jako W1 nebo 1W, kde jedna svislá čárka či svíčka reprezentuje pohyb ceny akcie za jeden obchodní týden.

A pokud chcete vidět, za kolik se daná akcie obchodovala každou minutu každého obchodního dne, zobrazíte si minutový time frame označovaný jako M1 nebo 1M, kde jedna svislá čárka či svíčka reprezentuje pohyb ceny akcie za jednu minutu.

Druhy time frames a který time frame používat

Zcela běžně se setkáte s mnoha druhy time frames:


Pro začátečníky a investory s dlouhodobým horizontem se doporučuje používat týdenní grafy, tedy grafy, kde jedna svíčka či svislá čárka reflektuje pohyb ceny akcie za celý obchodní týden.

Týdenní graf vám poskytne pohled na delší časové období a mohli bychom ho přirovnat k pohledu z vrtulníku, kdy vidíte širší kontext.

Příklad:

Na obrázku je svíčkový graf akcií společnosti Apple z webu Yahoo Finance. Jedná se o týdenní svíčkový graf, každá svíčka tedy zobrazuje pohyb ceny akcií společnosti Apple za daný obchodní týden.

Zelené svíčky znamenají, že ceny akcií společnosti Apple v daném týdnu rostly, červené svíčky znamenají, že ceny akcií společnosti Apple v daném týdnu klesly.

Tento graf zobrazuje dlouhé období: od srpna 2019 do ledna 2024, na jednom obrázku tak vidíme pohyb ceny za téměř 4,5 roku. Z takového grafu můžeme získat velmi dobrý kontext, jak se cena akcií za dané období vyvíjela.


Na dalším obrázku je svíčkový graf rovněž akcií společnosti Apple z webu Yahoo Finance. Tentokrát se ale jedná o 30 minutový graf, každá svíčka tedy zobrazuje pohyb ceny akcií společnosti Apple za každých 30 minut každého obchodního dne.

Zelené svíčky znamenají, že ceny akcií společnosti Apple v daném 30 minutovém intervalu rostly, červené svíčky znamenají, že ceny akcií společnosti Apple v daném 30 minutovém intervalu klesly.

Tento graf zobrazuje o dost kratší období: od začátku prosince 2023 do ledna 2024, pohyb ceny akcií v tomto období vypadá zcela jinak než na týdenním grafu výše. Člověk by řekl, že akcie kolabují, ačkoli se zatím jedná pouze o malou korekci, jak je vidět krásně na týdenním grafu.


Jak krásně ukazují oba grafy akcií společnosti Apple, správná volba time frame je u investování zásadní, protože vám může zcela zkreslit pohled na vývoj ceny dané akcie.

Dnešní díl zakončíme posledními pojmy důležitými pro základní porozumění grafům, kterými jsou:

Otevírací cena (open), nejvyšší cena (high), nejnižší cena (low), zavírací cena (close)

Tato čtveřice důležitých údajů známá pod zkratkou OHLC vám prozradí důležité informace o tom, jak se cena akcie vyvíjela v daném časovém rámci, například v rámci jednoho obchodního dne.

- Open je otevírací cena akcie za daný časový úsek, tedy za kolik se na začátku daného časového úseku akcie začala obchodovat.

- High je nejvyšší cena akcie za daný časový úsek, tedy za jakou nejvyšší cenu se akcie v rámci daného časového úseku obchodovala.

- Low je nejnižší cena akcie za daný časový úsek, tedy za jakou nejnižší cenu se akcie v rámci daného časového úseku obchodovala.

- Close je zavírací cena akcie za daný časový úsek, tedy za jakou poslední cenu se akcie obchodovala na konci daného časového úseku.

S údaji open, high, low a close vizuálně pracují čárkové a svíčkové grafy.

Příklad: na obrázku je týdenní svíčkový graf akcií společnosti McDonald's. Když kurzorem myši najedete na jakoukoli svíčku, zobrazí se vám open, high, low a close ceny akcií společnosti McDonald's za dané období, kterým je v našem případě jeden obchodní týden.K čemu jsou vám informace o open-high-low a close dobré?

Podrobněji s těmito údaji pracují profesionální tradeři, zejména ti, kteří otevírají a uzavírají obchody v rámci jednoho dne nebo více dnů.

Informace o open-high-low a close cenách totiž vypovídají mnoho o chování účastníků na trhu a krátkodobí tradeři se snaží z těchto informací benefitovat.

Dlouhodobí investoři s těmito informacemi aktivně nepracují. Pokud ale chcete investovat do akcií, určitě je dobré, abyste věděli, co tyto údaje znamenají, když na ně narazíte.

Závěrem a co nás čeká v příštím díle

Doufáme, že vám dnešní díl trochu přiblížil téma akciových grafů, které jsou základem pro technickou analýzu.

V příštím díle se podíváme mimo jiné na to, co je to trend a představíme vám velmi jednoduché nástroje, jak trend určují i profesionální investoři.

Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Upozornění:

Záměrem těchto článků a podcastů je vzdělávání. Tyto podcasty ani články nejsou investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.

Zdroje:

Grafy použité v tomto článku jsou z portálu Yahoo Finance https://finance.yahoo.com.

Klíčová slova: FXstreet | Technická analýza | Finance | Apple | Daně | Svíčkové grafy | Akcie | Analýza | Close | Grafy | High | Investování | Low | Nástroj | Open | Rezistence | Svíčkový graf | Time frame | Trader | Trend | Časový rámec | Čárový graf | Doporučení | Investoři | Klouzavé průměry | Vývoj ceny | Obchodní příležitosti | Obchodovat | Ondřej Hartman | Investovat | Ceny akcií | Vzdělávání | OHLC | Analýzy | Cena | Cena akcií | Druhy grafů | FXstreet.cz | Graf | Instrumenty | Investiční | Investiční doporučení | Portfolia | Tradeři | Obchodní den | Candlestick chart | Yahoo Finance | Supporty a rezistence | Steve Nison | Tesla | Investovat do akcií | Nástroje technické analýzy | Profesionální tradeři | Obchodní týden | Profesionální investoři | Cena akcie | Tým FXstreet.cz | Technické analýzy | Time Frames | Yahoo | Dlouhodobí investoři | Obchody | Vývoj | Údaje | Nástroj technické analýzy | JDE | Chování trhu | Ceny | Časový úsek | Bar chart | Line chart | Vzorce chování | Spotify | Krátkodobí tradeři | Pohyb ceny | Příležitosti | McDonald's | Podcast | Chování | Dobré obchodní příležitosti | Základní pojmy | Začátečník | Společnosti | Marika Čupa | Podcasty | TIM | | Časové období | Upozornění | CZ | Line | Graf akcií | Vice | Apple Podcasts | Otevírací cena | Základní nástroj | Marika Čupa a Ondřej Hartman | Grafy akcií | Supporty | Jednoduché nástroje technické analýzy | Základní analýza | Portfólia | Co je trend | Co je trend a jak ho určit | Základní druhy grafů | Graf akcií společnosti | Graf akcií společnosti Tesla | Výhoda svíčkových grafů | Trader Steve Nison | Americký trader | 1D | D1 | Pohyb ceny akcie | W1 | 1W | M1 | 1M | Druhy time frames | Správná volba time frame | Volba time frame | Správná volba | Finance Yahoo | Vývoj ceny dané akcie | Zavírací cena | Nejnižší cena | Nejvyšší cena | Otevírací cena akcie | Nejvyšší cena akcie | Nejnižší cena akcie | Zavírací cena akcie | Chování účastníků na trhu | Téma akciových grafů | Základy akciových grafů |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\akcie-07022024.jpg
  Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
  I základní analýza akcií zvyšuje vaše šance, že koupíte dobrou akcii a tím pádem dobře zainvestujete. Dobrá analýza vám pomůže udělat tři základní rozhodnutí: 1. kterou akcii koupit, 2. kdy jí koupit a 3. kdy jí prodat. Bez jakékoli analýzy je investování pouhým gamblerstvím.
  C:\fakepath\akcie-11122023-uvod.jpg
  Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
  Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle.
  C:\\fakepath\\akcie-20112023.jpg
  Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
  Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari.
  C:\fakepath\akcie-30102023-uvod.jpg
  Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)
  Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou.
  C:\fakepath\akcie-09102023-uvod.png
  Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
  C:\fakepath\etf-18092023.jpg
  VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 3.)
  V závěrečném díle seriálu o investování do ETF vám představíme dvě investiční strategie, díky kterým můžete sami začít investovat do ETF. Popíšeme vám, jaké jsou principy obou strategií a pro jaký typ investorů se každá strategie hodí. Také probereme, jaké jsou exit strategie a proč je důležité mít exit strategii definovanou ideálně ještě před tím, než začnete investovat. A také, jaký vliv mají daně na vaše investování.
  C:\fakepath\etf-28082023.jpeg
  VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
  V druhém díle seriálu o investování do ETF se dozvíte, jaké existují základní druhy ETF, podle čeho vybírat ETF, který bude odpovídat vašim potřebám a vašemu investičnímu stylu, a na co si dát při výběru ETF pozor.
  C:\fakepath\etf-fxstreet-20082023.jpg
  VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 1.)
  Další díl vzdělávacího video-seriálu pro začátečníky se věnuje investování do ETF. Dozvíte se čtyři jednoduché kroky, jak začít investovat do ETF, co je to diverzifikace, volatilita a řadu dalších informací, které vám s investováním do ETF pomohou.
  C:\fakepath\akcie-17072023.jpg
  Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
  V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat.
  C:\fakepath\etf-21112022.jpg
  Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.

Čtěte více

 • Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
  I základní analýza akcií zvyšuje vaše šance, že koupíte dobrou akcii a tím pádem dobře zainvestujete. Dobrá analýza vám pomůže udělat tři základní rozhodnutí: 1. kterou akcii koupit, 2. kdy jí koupit a 3. kdy jí prodat. Bez jakékoli analýzy je investování pouhým gamblerstvím.
 • Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
  Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari.
 • Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)
  Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou.
 • Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
  Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle.
 • Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
 • Nastal konečně čas na nákup akcií?
  Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook